Protokół z zebrania wiejskiego
Porządek obrad:
Bezpieczeństwo w sołectwie – spotkanie z przedstawicielami policji.
Omówienie tematu dot. przystąpienia do sporządzenia zmiany studium dla terenu przy ul. Spacery.
Sprawy dot. remontu ul. Florkiewicza z udziałem Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie Pana Grzegorza Żuradzkiego.
Sprawy bieżące i wniesione.
Zebranie rozpoczęło się w drugim terminie czyli o 17.15, gdyż o 17.00 nie było kworum.
W zebraniu uczestniczyli zaproszeni goście: starszy aspirant Ireneusz Deszcz, starszy aspirant Dariusz Szkodziński, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg p. Grzegorz Żuradzki, pan Jan Pawlak, radny powiatowy Andrzej Jura, sołtys wsi Młoszowa pani Bożena Adamczyk oraz mieszkańcy wg listy.
Ad 1. Bezpieczeństwo w sołectwie.
Pani sołtys Bożena Adamczyk poprosiła przedstawicieli Policji o zapoznanie mieszkańców ze stanem bezpieczeństwa w sołectwie. Starszy aspirant Ireneusz Deszcz stwierdził, że sołectwo Młoszowa nie odbiega w poziomie bezpieczeństwa czy zagrożenia tego bezpieczeństwa od innych sołectw czy miasta Trzebinia. Nie ma większych zdarzeń, czy włamań co kiedyś było bolączką. Przeprowadzane są drobne interwencje domowe lub publiczne. Obecnie największe problemy wg niego w naszej wsi to nadmierna prędkość kierowców i dewastacje na terenie nowego placu zabaw. Stwierdził, że dzielnicowy Głuch zna dobrze teren i ewentualne miejsca zagrożeń.
Następnie zadawano pytania:
Czy Policja przyjmowała zgłoszenia o rajdach quadów na terenie okolic Puszczy Dulowskiej, ul. Trzeciej, Spacery, na Wzgórzu. Przedstawiciele Policji odpowiedzieli, że nie mieli takich sygnałów.
Wniosek (p. Józef Urbańczyk) – o zainteresowanie Policji osobami jeżdżącymi na quadach, szczególnie w weekendy, o patrole w w/w punktach sołectwa.
Przy okazji zwrócono uwagę, że quady rozjeżdżają rów odwodnieniowy przy ul. Trzeciej.
Wniosek – sprawdzenie czy rów jest należycie konserwowany czyli wykaszany, odmulany i uzupełniany w razie stwierdzenia uszkodzeń.
Pytania dotyczące liczby interwencji i ilu policjantów patroluje nasze sołectwo.
Nie ma statystyki interwencji na terenie sołectwa. Dzielnicowym jest pan Głuch a patrole są wysyłane w razie potrzeby czy interwencji. Jeśli będą sygnały będą zawsze wysyłane patrole. Policjanci zaapelowali o współpracę. Stwierdzili, że dzięki sygnałom od mieszkańców mogą działać skuteczniej. Ze wszystkimi sprawami należy zgłaszać się do dzielnicowego.
Z sali padł wniosek o zwiększenie ilości kontroli prędkości na ulicy Krakowskiej, gdyż samochody poruszają się z nadmierna prędkością oraz zapytanie czy może byłaby potrzeba zainstalowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej, Szembeka, Florkiewicza.
Pani sołtys poinformowała, że wystosowała w sprawie poprawy bezpieczeństwa na ul. Krakowskiej pismo o rozpatrzenie zamontowania fotoradaru oraz poinformowała, że ta ulica ma być włączona do systemu via TOLL – przez co może zmniejszy się ruch ciężkich samochodów. W sprawie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu pani sołtys odpowiedziała, że ma ona zostać doświetlone, prace nad tym trwają.
Kolejne pytania dotyczyły bezpańskich psów i rannych czy chorych dzikich zwierząt.
Mieszkańcy dowiedzieli się, że mogą zgłaszać te sprawy na policje a w sprawie dzikich zwierząt najlepiej do pani sołtys a ona dalej będzie interweniowała w odpowiedniej komórce UM Trzebinia.
Ad 2. Omówienie tematu dot. przystąpienia do sporządzenia zmiany studium dla terenu przy ul. Spacery.
Pani sołtys przedstawiła wniosek pana Jana Pawlaka o zaopiniowanie zmiany studium zagospodarowania dla terenów położonych przy ulicy Spacery. Odczytała o jaki teren chodzi (ok. 28 ha), jak przebiegają jego granice, jakie obejmuje działki i inne informacje zawarte we wniosku wraz z uzasadnieniem mówiącym o niskiej przydatności tych terenów dla produkcji rolnej ze względu na klasy gleby IV, V i VI. Zainteresowani mogli obejrzeć mapki dotyczące w/w terenów.
Zainteresowanie mieszkańców wzbudziło złoże wapienia, które jest tam zlokalizowane. Pan Pawlak zapewnił, że nie było eksploatowane i nie ma takich planów. Opowiedział też, że planuje podzielić ten teren na działki budowlane pod zabudowę rezydencjonalna – około 100 działek. Stwierdził, że uzyskał informacje, że będzie istniała możliwość uzbrojenia tego terenu w wodę, gaz i system kanalizacji. Mieszkańcy wyrazili swoje obawy, żeby nowa inwestycja – budowa osiedla domków – nie spowodowała zniszczenia nowej nakładki na ulicy Florkiewicza, która prawdopodobnie będzie wykonana w 2013 roku. Inwestor pan Jan Pawlak zapewniał o swojej dobrej woli minimalizowania niekorzystnego wpływu na w/w drogę. Stwierdził, że wchodzi w grę nawet stworzenie innej alternatywnej drogi technicznej dla pojazdów ewentualnej budowy.
Wniosek – o zadbanie by nowo wyremontowana droga nie została zniszczona przez planowaną inwestycję.
Ad 3. Sprawy dot. remontu ul. Florkiewicza.
Dyrektor PZD p. G. Żuradzki udzielił kilku informacji na temat planowanego remontu ulicy Florkiewicza. Na rok 2013 jest złożony wniosek o taki remont ale ostateczna decyzje podejmuje Zarząd. Pierwszeństwo będą miały zadania dofinansowane przez jednostki terytorialne właściwe dla inwestycji czyli w tym przypadku Gminę Trzebinia. Stwierdził, że jednoznacznej deklaracji z UM Trzebini jeszcze nie ma. Pan dyrektor stwierdził, że zakres wykonywanych prac zależy od środków finansowych. Przewiduje się, że pierwszy etap to wykonanie około 550 metrowego odcinka od ul Krakowskiej do kapliczki (do miejsca gdzie kończy się chodnik). Kolejne odcinki w zależności od finansów i współpracy z RPWIG i UM Trzebinia.
Poinformował, że remont ten będzie powodował utrudnienia w ruchu.
Z sali padały pytania o technologię wykonania nakładki. Pan Żuradzki poinformował, że planuje się wykonanie projektu technicznego dla ul Florkiewicza. Jeśli z przeprowadzonych badań będzie w wynikała konieczność wzmocnienia to będą takowe wykonywane. Zapowiedział, że będzie to technologia dla dróg o średnim natężeniu ruchu o dopuszczalnym nacisku 8,5-11 ton na oś.
Pani sołtys zgłosiła wniosek o uchwalenie uchwały nr 2/2012 w sprawie zagwarantowania środków przez UM Trzebinia na dotacje celową dla Powiatowego Zarządu Dróg na dofinansowanie inwestycji remont ulicy Florkiewicza w Młoszowej.
Głosowało 29 osób – wszyscy byli za, nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się. Uchwała została przyjęta jednomyślnie.
Ad 4. Sprawy bieżące i wniesione.
Pani Zając wnioskuje o położenie nakładki asfaltowej na całości ulicy Sąsiedzkiej.
Pani Teresa Kuchta wnioskuje o zainteresowanie zarządcy drogi krajowej nr 79 porządkiem wzdłuż tej drogi (liście i muł zatykają rów) oraz zamulony jest chodnik na wysokości firmy wykonującej reklamy ul Krakowska.
Wniosek o generalny remont ulicy Trzeciej, szczególnie od torów do ulicy Sosnowej.
Wniosek o wizje lokalną na ul. Sąsiedzkiej (okolice końca asfaltu) i na końcu ul. Trzeciej, gdy zbiera się tam zawsze po opadach ogromna kałuża wody i uniemożliwia przejście i przejazd.
Zapytania dotyczące kanalizacji – pani sołtys przypomniała słowa burmistrza z ostatniego zebrania, ze nie ma na razie w gminie środków finansowych na kolejne etapy inwestycji w kanalizację.
Na tym zebranie zakończono.