Sołectwo Młoszowa|piątek, Maj 17, 2024
Jesteś tutaj: Home » Historia

Historia

Trochę o historii Młoszowej…

Młoszowa, leżąca w pobliżu Trzebini, była przez stulecia własnością rodziny Młoszowskich, którzy pod koniec XVII w. wznieśli tutaj dwór. Kiedy w 1790 r. ród ten wygasł, wieś dostała się w posiadanie spadkobierców Hieronima Wielopolskiego. Kilka lat później majątek przejął w dzierżawę Kajetan Forkiewicz, a po nim jego syn, Juliusz. W 1896 r. Młoszowa przeszła w ręce wnuka Kajetana, Juliusza Potockiego. W 1910 r. pałac sprzedano firmie „Sylwana” z Katowic, a dwa lata później kupił go na licytacji hrabia Jan Szembek. Przejęte przez państwo po 1945 r. dobra należą obecnie do katowickiej Akademii Ekonomicznej. Latem na scenie w parku organizowane są w ramach „Dni Trzebini” spektakle operowe.

 Za pałacem oraz od jego strony południowej, pośród pagórków i wąwozów rozciąga się park. Wykorzystujące naturalny, buczynowy drzewostan założenie skomponowane zostało w obecnej postaci w latach 1869-1870. Pośród romantycznych zakątków i alejek rozmieszczone są najrozmaitsze posągi: św. Floriana i Matki Bożej, a także Światowida, smoka wawelskiego i czarownicy Kaśki. Większość z nich wykonał Franciszek Wyspiański, ojciec Stanisława.

Nazwa „Młoszowa” jest poświadczona źródłowo – początkowo jako De Mlosszowa (1393 r.), De Mlosow (1398 r.), De Mloschouicz (1400 r.) i wreszcie w obecnie występującej formie etymologicznej Młoszowa (1680 r.).
Należy jednak odnotować, iż istnieje również druga hipoteza, która wywodzi nazwę tej miejscowości od nazewnictwa jakim posługiwano się w średniowieczu dla określenia roślinności bagiennej, pojawiającej się na terenach podmokłych – „młaka”, „młocha”, „młoch”, a w liczbie mnogiej „młosze”.

 

mlosz brama1

mlosz

Młoszowa i okolice – mapa pochodzi z początku XX wieku

 

 

palac

 

 

 

rycina2

Pałac w Młoszowej. Rycina z 1865 roku.

 

 

więcej informacji wkrótce…